Trampská hudba - Trampské legendy

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Trampská hudba

O projektu

Žánry - které u nás uslyšíte

O trampské hudbě                                          
Trampská hudba je zvláštní a zcela specifické odvětví českého folku, které vzniklo spolu s trampingem, skautingem, Ligou lesní moudrosti (hnutí Woodcraft) již ve 20. a 30. letech minulého století.
Zprvu se jednalo o jednoduchou, zcela neformální a spontánní lidovou zábavu, provozovanou u táborových, besedních a osadních ohňů za doprovodu kytar.
Moderní trampská hudba začala vznikat na přelomu 50. a 60. let 20. století souběžně se vznikem hudebního žánru, který dnes nazýváme folk. Trampská hudba byla v té době ovlivňována nejen novými hudebními směry té doby, což byl zejména rokenrol a bigbít, ale i výraznými vlivy pocházejícími od americké country hudby.

O folku
Folk je hudební žánr, který má své kořeny v anglosaských zemích. Vyjadřuje amatérskou hudební tvorbu a její provozován.
Folkovou píseň charakterizujeme jako typ moderní zpěvné písně, která vznikala spontánně jako protiklad proti konvenčnímu a komerčnímu popu. Folk klade mimořádný důraz na myšlenky či emoce obsažené v textu písně.
Podstatou folkové písně je schopnost aktuálně, adresně a obsahově konkrétně reagovat na nejrůznější stránky společenského dění či osobních prožitků autora. Obvykle bývají folkové písně interpretovány přímo autory.

O country
Country je americký hudební styl, jehož počátky sahají do konce 18. století. Do popředí se pak dostal ve 20. letech minulého století. Country and western je souhrnný název pro hudební formy amerického venkova a styly z nich vycházející.
Původním zdrojem byly písně a balady vystěhovalců z Evropy, především z Anglie, Irska a Skotska, kteří se usadili v oblasti amerického Jihu. V povědomí lidí je jako domov country zapsán Nashville, hlavní město státu Tennessee.
Typickými hudebními nástroji jsou kytara (akustická i elektrická), steel kytara, housle, baskytara, bicí a klávesové nástroje.

O bluegrassu
Bluegrass je hudební styl, který vznikl kolem roku 1945 ve Spojených státech. Patří do skupiny stylů country and western music. Navazuje na hudební tradice bílého obyvatelstva Jihu USA.
Bluegrass je charakteristický především použitými nástroji a způsobem zpěvu. Tradiční složení hudební skupiny používá pět základních akustických nástrojů: pětistrunné banjo, mandolínu, kytaru, housle a kontrabas. Později přibylo také dobro (druh kytary).
Vokální složka se skládá až ze čtyř hlasů: vedoucí (lead), tenor, vysoký tenor nebo baryton a čtvrtým je bas. Často se ale uplatňují pouze první dva hlasy v podobě tzv. kříženého vokálu.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky